Rola muzyki ceremoniach religijnych i plemiennych i jako narzędzie ekspresji politycznej
Muzyka odgrywa istotną rolę w ceremoniach religijnych i plemiennych
Muzyka jest niezwykle ważna w naszym życiu, ale jaki jest jej główny cel? Czy zmieniała się na przestrzeni wieków? Na te pytania bardzo trudno odpowiedzieć, ale możemy podjąć próbę spojrzenia na naszą historię i na sposób, w jaki słuchamy muzykę dzisiaj.
W czasach przedchrześcijańskich muzyka pełniła funkcje religijne w wielu różnych obszarach i kulturach świata. Wiele instrumentów muzycznych, które znamy dzisiaj, powstało w tych dawnych czasach jako narzędzia pomocnicze podczas ceremonii.
Niektóre popularne dziś gatunki muzyczne, takie jak jazz, muzyka latynoska czy blues, mają swoje starożytne korzenie właśnie w tym kontekście. Tajemnicza, nieco magiczna muzyka sprawiała, że była ona potężnym narzędziem łączącym szamanów i kapłanów z bóstwami. Religijna funkcja muzyki była jednak często równoległa do jej funkcji rozrywkowej.
We wszystkich znanych nam starożytnych społeczeństwach muzyka była grana podczas bankietów, wesel, spotkań towarzyskich, aby zapewnić rozrywkę i nastrój. Dlatego też muzycy cieszyli się wielkim szacunkiem i często byli zapraszani na dwory królów i cesarzy. Na przestrzeni wieków muzyka zachowywała zarówno swoje funkcje religijne, jak i rozrywkowe. Nawet dziś, w czasach rewolucji technologicznych XXI wieku, muzyka jest grana zarówno w kościołach, jak i w pubach. Wciąż sięgamy po muzykę, gdy mamy potrzebę duchową lub gdy chcemy się zabawić albo zrelaksować.
Narzędzie ekspresji politycznej
Jednak w drugiej połowie XX wieku ludzie przypisali muzyce nową funkcję, przynajmniej w świecie zachodnim. W latach 60. i 70. muzyka stała się również potencjalnym narzędziem ekspresji politycznej.
Muzycy hipisowscy i świadomi politycznie autorzy tekstów postrzegali muzykę jako środek do wyrażania swoich idei i wizji świata. Muzyka rockowa stała się manifestem młodych ludzi buntujących się przeciwko „systemowi”. Więcej o polityce i aktualnych manifestacjach przeczytasz na stronie: https://zabrzeinfo.pl
Działacze pokojowi wykorzystywali muzykę jako przykład tego, jak narody świata mogą się zjednoczyć w harmonii i braterstwie. Pacyfistyczne gwiazdy rocka pisały piosenki przeciwko wojnie i na rzecz bardziej równego społeczeństwa.
Dziś wciąż możemy dostrzec tę polityczną funkcję muzyki. Choć potężny bunt hippisowski jest prawdopodobnie nie do powtórzenia, wielu artystów muzycznych wyraża dziś poprzez swoje piosenki ideę bardziej otwartego świata. Wiele współczesnych przebojów, poruszających tematy od feminizmu po prawa osób LGBTQ, nie zapominając o ochronie środowiska, dowodzi, że ta społeczna i polityczna funkcja muzyki jest wciąż żywa i ma się dobrze.