Dlaczego lubimy różne rodzaje muzyki?

1

Muzyka to kultura, to przyjemność, to język potrafiący wywołać w ludziach różne nastroje, to rodzaj kodu, który zachwyca nasze zmysły. Dlaczego jednak wybieramy różne rodzaje muzyki? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Gatunek muzyczny przełamuje wszelkie bariery kulturowe, ekonomiczne, społeczne i geograficzne, zawsze odpowiadając na subiektywną, a przede wszystkim emocjonalną skłonność. Tak więc, na przykład od czasów starożytnej Grecji, istoty ludzkie miały szczególną skłonność do muzyki harmonicznej. Dziś jednak kultura muzyczna poszła do przodu w sposób zdumiewający. Mamy do dyspozycji tak wiele stylów, że od czasów Arystotelesa i Platona preferencje znacznie się zmieniły. Przyjrzyjmy się jeszcze kilku faktom.

Dlaczego lubimy różne rodzaje muzyki?

Wielu naukowców przez lata badało, co decyduje o gustach muzycznych. Badania takie jak to przeprowadzone przez profesora Josha McDermotta z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pokazują, że te preferencje są związane z naszą codzienną ekspozycją na pewne bodźce muzyczne.

Przemysł muzyczny i reklama tworzą te zmienne, które w wielu przypadkach wyjaśniałyby, dlaczego skłaniamy się ku pewnym stylom, a nie innym. Nie ma zatem biologicznego wyjaśnienia, jest to konstrukt społeczny.

Istnieją stereotypy, które wiążą pewne cechy osobowości z określonymi stylami muzycznymi. Na przykład reggae jest związane z osobami o wysokim poczuciu własnej wartości, które są kreatywne, zrelaksowane, ekstrawertyczne Z kolei muzyka klasyczna związana jest z wysoką samooceną, osobowościami kreatywnymi i introwertycznymi. Muzyka pop kojarzy się z wysoką samooceną, pracowitością, potulnością i ekstrawertycznymi osobowościami. Masz ochotę wybrać się na koncert muzyki pop? W https://www.naglowek.pl znajdziesz informacje o wydarzeniach muzycznych.

Codzienne doświadczenie mówi nam jednak, że nie we wszystkich przypadkach parametry te są spełnione. Gusta muzyczne zależą więc od naszej ekspozycji na media i od doświadczeń emocjonalnych, jakich w danym momencie dostarcza nam dany rodzaj muzyki.

Rodzaje muzyki i nastrój

Masz nastrój jest bezpośrednio związany z naszymi gustami muzycznymi. Co więcej, badania pokazują, że ludzie kochają średnio smutną muzykę. Ten styl ma katartyczną moc. Łączy nas z naszymi najbardziej złożonymi emocjami, aby przypomnieć sobie przeszłe wydarzenia, wywołać określone doznania itp. Jednak nie wywołuje to smutku, smutna muzyka generuje coś wręcz przeciwnego: spokój, dobre samopoczucie i szczęście. Muzyka, podobnie jak sztuka, jest doznaniem, które w ciągu około 4 minut skomponowanych dźwięków generuje ważne korzyści psychiczne, a nawet fizyczne.